Asztigmatizmus
Az optikában az asztigmatizmus vagy asztigmia (nem pontszerű leképezés) oka, hogy a végtelenből érkező fénysugarak közül, a lencsén való áthaladás után a vízszintes síkban haladók nem azonos pontban egyesülnek mint a függőleges síkban haladók. Ugyanúgy, mint a tükör esetén, még ha keskeny fénynyaláb esik is a lencsére, ha az optikai tengellyel nagy szöget zár be, nem egyetlen pontba képeződik le, hanem két rövid, egymásra merőleges, éles vonallá húzódik össze. Az egyik vonal a lencséhez közelebb, a másik a lencsétől távolabb keletkezik.
Közel és távol
Ön milyen szemüveget visel? Rövid vagy távollátó Ezt a kérdést sokan nem tudják megválaszolni, ami nem meglepő, mert zavaró kicsit az elnevezés. Aki rövidlátó, az közelre jól lát, de távolra nem éles a kép, aki távollátó, ő közelre nem lát olyan jól, viszont nekik a távollátásnál is lehetnek gondjai.
Presbyopia
Presbyopia a szemnek egy olyan állapota, amelyben a szem a kor előrehaladtával fokozatosan veszít az közeli tárgyakra való fókuszálási képességéből. Alapja, hogy a szemlencse veszít rugalmasságából és ezzel csökken az alkalmazkodóképessége. Ez egy természetes folyamat az öregedés során, ugyanúgy, mint az ősz haj, vagy a ráncosodó bőr.
Zöldhályog – Glaucoma
A glaucoma, vagy ismertebb nevén zöldhályog, kezelés nélkül az idő előrehaladtával súlyosbodó szembetegség, mely a látóidegfő típusos elváltozásához, a látóidegrostok visszafordíthatatlan pusztulásához, és ennek következtében a látásfunkció ill. a látótér jellegzetes károsodásához vezet. Leggyakoribb oka a magas szemnyomás. A normális szemnyomást a csarnokvíz termelése és elvezetése közötti egyensúly biztosítja. A kialakuló betegség kezdetben a beteg számára nehezen felismerhető, mivel legtöbbször tünetmentes, a beteg viszonylag sokáig nem észlel semminemű látási panaszt. Emiatt rendkívül fontos a korai felismerés, hiszen a szemnyomás csökkentésével a betegség kezelhető. Kezelés nélkül idővel a glaucoma vaksághoz is vezethet.
A glaucoma a 40 évesnél idősebb népesség mintegy 2 %-át betegíti meg, tehát gyakori betegség.